Aç Kalarak Kilo Vermek Sağlıklı mı?

Aç kalarak kilo vermek ile ilgili birçok veri gösteriyor ki aç kalmak uzun dönemde metabolizmayı yavaşlatırken kilo kaybı açısından yağ ağırlığı yerine kas yada su kaybına neden oluyor. Bir çok sporcu hızlı kilo kaybı isteği ile aç kalmayı tercih eder ve bu aslında metabolizmada birçok zarara neden olabilir.

Enerji alımı yani günlük aldığınız kalori az olduğunda metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak ağırlık kaybı azalır. Yani aslında aç kalarak kilo vermek için az yediğimizde girdiğimiz kısır döngü ağırlık kaybı yerine ağırlık kaybının engellenmesi durumunu oluşturabilir.

Bir diğer önemli sorun ise aç kalarak kilo vermek yada çok düşük kalorili diyetler ile kaybedeceğiniz ağırlığın üçte biri yağdan kaybedilirken kalan kısım yağ olmayan dokulardan olur. Bunun sebebi ise yetersiz enerji alımında kan glikoz düzeyinin düşüklüğüne bağlı metabolizma kas dokusu içindeki amino asitleri yani kasın yapı taşını glikoza çevirmek için kullanır. Aslında kilo vermek için yaptığımız düşük kalorili beslenme kas dokunuza ciddi hasar vererek kendini korumaya alır.

En doğru yöntem ise aç kalmadan güvenli ve etkili bir diyet planlaması ile gün boyu düzgün beslenip akşam yemeklerinizi hafif tutarak sabaha kadar bir şey yemiyor olmaktır. Aslında uzun süreli açlık diyetleri için doğru izlenmesi gereken yolda budur.

Peki aç kalarak kilo vermek diyetleri metabolizmanızda nelere neden olur?

  • Baş dönmesi ve baygınlık hali
  • Uykusuzluk
  • Böbreklerde kan akımı ve süzülmesinde azalma
  • Saçlarda dökülme
  • Kanda ürik asit artışı
  • Güç azalması, kaslarda ağrı
  • Ruhsal bazı bozukluklar
  • Isı dengesi bozukluğu ve buna bağlı performans düşüşü
  • Kan hacminde azalma ve uzun dönemde kansızlık

Dolayısı ile aç kalarak kilo vermek için yapılan açlık diyetleri veya çok düşük kalorili bilinçsiz diyetler uzun dönemde ciddi sağlık nedenlerine sebep olabilir. Örneğin aileden kalıtsal taşımadığınız bir hastalığın çıkış nedeni geçmişte yatığınız yanlış diyetler olabilir.

Doğru kilo kaybı hücre yenilenmesine yardımcı olur ve aslında antiaging yapmanızı sağlar. İyi planlanmış bir diyet ile kilo verirken dinçleşir ve metabolik olarak gençleşirsiniz. Doğru bir diyet içinde iyi oranda tüketeceğiniz su sadece kilo vermenizi değil kilo kaybınızın yağdan olmasınıda sağlar.

Özellikle egzrsiz yapıyor olmanız sadece metabolizmanızı hızlandırıp kilo kaybınızı arttırmakla kalmaz bunun yanı sıra kas gücünüzü de arttırır.

Kalıcı kilo vermek istiyorsanız; vermeniz gereken kiloyu belirleyin, hatalı diyetlerden uzak kalın ve destek alın, yağ kaybı hedefinizi diyetisyeniniz ile belirleyin, iyi oranda su içmeye özen gösterin, düzenli egzersize devam edip bu konuda davranış değişikliği geliştirin. Öğün atlamamaya özen gösterin, her ne olursa olsun uzun süreli açlık ile kalmayın. Akşam yemeklerinizi en mütevazi öğününüz yapın. İstediğiniz ağırlığa ulaştığınızda bu kiloda kalmayı başarmak için davranışlarınızın değiştiğine emin olun ve 2 yıl boyunca rutin diyetisyen kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Leave a reply