Anne Sütünü Artıran Besinler

Anne Sütü için En Etkili Besin Su

  • Çünkü anne sütünün yaklaşık %90’ı sudur. Gün içerisinde ılık ve yudum yudum içeceğiniz 2-2,5 litre su, anne sütünü artıracaktır. Su içiminin yanın da sıvı tüketimini şekersiz yapacağınız komposto ile de karşılayabilirsiniz.

Rezene Çayı

  • Rezene çayı, emzirme dönemde gaz problemi için oldukça etkilidir. Annenin gün içerisinde 1 fincan içeceği rezene çayı prolaktin ve östrojen hormonunu artırarak hem anne sütünü artıracaktır hem de bebek ve annenin gaz problemine iyi gelecektir.

ataşehir beslenme uzmanı hülya çağatay anne sütünü arttıran besinler

Tahin

  • Tahin besin değeri yüksek olan yağ içerikli bir besindir. Yapılan çalışmalar susam, tahin gibi besinlerin östrojeni artırdığından dolayı süt salınımını olumlu yönde etkilediğini söylüyor. Fakat yüksek yağ içeriğinden dolayı kontrollü tüketilmesi gerekmektedir.

Yağlı Tohumlar

  • Yağlı tohumlar diye sınıflandırdığımız; ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler magnezyum, çinko ve omega-3 kaynağıdır. Günde belirli miktarlarda tüketeceğiniz kuruyemişler anne sütünü artırırken bebeğinizin beyin gelişimine de olumlu etki sağlayacaktır.

anadolu yakası diyetisyen hülya çağatay anne sütünü arttıran besinler

Siyah Kuru Üzüm ve Hurma İkilisi

  • Demir kaynağı olan siyah kuru üzüm ve lif kaynağı olan hurma anne sütünü arttırırken tatlı isteğini de baskılamaktadır. Eğer ki diyabet veya hipoglisemi gibi problemleriniz yoksa ara öğünleriniz de 1 adet hurma ile 7-8 adet siyah kuru üzüm tercih edebilirsiniz.

En Önemlisi Protein Alımı

  • Biliyorsunuz ki bebeğinizin gelişimi için protein ne kadar önemliyse anne sütünün kalitesi için de o kadar önemlidir.
  • Her gün mutlaka, kahvaltı da 1 tane yumurta, gün içerisin de ise 1 bardak süt ve 1 kâse yoğurt yemeye özen gösteriniz.

 

 

                                                                  Be Healthy Ekibi Dyt. Öykü Yıldırım

Leave a reply