Avokado Mucizevi Bir Meyve

Gün geçtikçe mutfağımız da değişik tatlara öncülük eden avokado birçok vitamin ve minerali barındırmaktadır. İster yağını ister meyvesini tüketebileceğiniz bu besin doymamış yağ olduğundan sağlığımız için oldukça faydalıdır. Gelin hep beraber faydalarını inceleyelim.

  1. Kalp sağlığını korur ve kolestrol üzerine etkilidir… Düzenli tüketilen avokado, HDL kolestrolü yani iyi kolesterolü yükseltebilirken; LDL kötü kolesterolü düşürebilir ve kalp krizi riskini azaltabilmektedir.

Yapılan bir çalışmaya göre MUFA dan zengin diyetin LDL düzeyini ve Kardiyovasküler Hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olduğu belirtilmiştir.

ataşehir diyetisyen hülya çağatay avokado mucizevi bir besin

  1. Lutein kaynağı… Lutein tüketimi yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan göz hastalıkları riskini azaltmaktadır. Vücudumuzda lutein üretimi olmadığı için dışarıdan besinlerle desteklemeliyiz. Avokado bu açıdan avantajlı bir besindir.
  2. B 12 den zengin… Avokado içeriğinde ki yağ ile cilt yanıkları ve yaraları üzerine etkili bir besindir.
  3. Antioksadan ve E vitamini kaynağıdır… Yapılan bir çalışmada kanserli ve kanser öncesi hücrelerin büyümesini engellemeye destek olmuştur.
  4. Kan şekerinde etkili… Emiliminin yavaş olmasından kan şekeri seviyesini dengelemede ve diyabet oranlarını azaltmada etkilidir.

Peki Nasıl Tüketilmeli?

Öncelikle, bu mucizevi besindeki yağ içeriğinin yüksek olduğunu belirtmeliyiz. Gün içerisin de almanız gereken porsiyon da yemenizde fayda var. 

Salatalarınıza yarım/çeyrek ekleyerek veya kurabiye, kek gibi tariflerde de yağ yerine tercih ederek beslenmenize bu mucizevi besini ekleyebilirsiniz.

 

                                                          Be Healthy Ekibi Dyt. Öykü Yıldırım

Leave a reply