Böğürtlen Meyvesinin Bilmediğimiz Faydaları

Rengi tadından güzel olan, çekirdeği kadar faydası olan bu meyveyi sizler için araştırdık. Gelin böğürtlen meyvesinin bilmediğimiz faydaları nelerdir beraber bakalım.

  1. Kansere Savaş Açın… Antioksidan ve antikanserojen olan böğürtlen laboratuar çalışmaların da kolon,göğüs ve yemek borusu kanserin de tümörün büyümesini yavaşlattığı belirtilmiştir.

 

  1. Besin Değerinden Zengin… Kolesterol içermeyen bu mucizevi meyve; A vitamini, B1, B2, B3, B6, Folat, C , E, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko ve aynı zaman da diyet lifi açısından zengindir.

 

  1. Hemoroid İçin 1 Avuç Böğürtlen… İçerdiği tanen ve lif ile bağırsak hareketinin düzenlenmesini sağlarken; bağırsak inflamasyonu önleyebilir ve tıbbı tedavi ilehemoroid rahatsızlığına yardımcı olur.

 

  1. Kataraktan Korkmayın… İçerdiği lutein ile düzenli tüketildiğin de ultraviyole radyasyonlardan gözleri korumaya yardım ederken göz sağlığınızı korumaya etki eder.

 

  1.  Kalp dostu meyvedir … Antosiyanin gibi flavonollerden ve magnezyumdan zengin olan bu meyve kan basıncını regüle ederken  tansiyonun düzenlenmesine, kas kasılmalarını önlenme de yardımcı olur.

diyetisyen hülya çağatay böğürtlenin faydaları nelerdir

BÖĞÜRTLENLİ SMOOTHİE

7-8 adet böğürtlen

4 yemek kaşığı nar

1 bardak kefir

1 dilim zencefil

Tüm malzemeleri robottan geçirerek servis ediniz. Bu karışım 2 öğün meyve ihtiyacınızı karşılamaktadır

 

                                                                                                      Dyt. Öykü Yıldırım

Leave a reply