Bölgesel zayıflama gerçek mi şehir efsanesi mi ?

Bölgesel zayıflama efsanesi herkesin kilo vermeden önce sahip olmak istediği bir hayaldir, aslında istediğimiz yerden kilo vermek diye bir durum diyet ile mümkün değildir. Bölgesel zayıflama için doğru diyet planlaması dışında gereken egzersizin yanı sıra yardımcı etkisi kanıtlanmış uygulamalar gerekir. Kişiye özel planlama ile bölgesel zayıflama sağlanabilir fakat bu süreç emek ve sabır istemektedir.

Bölgesel kilo sıklıkla belli bölgelerde yağ hücresinin daha fazla olmasına bağlı oluşan görüntü olarak kişiyi rahatsız eden ve bedensel görünümde orantısız bir biçime neden olan bir sorun olarak özellikle günümüzde önümüze çok çıkmakta.

Diyetisyen Hülya Çağatay - Bölgesel zayıflama gerçek mi şehir efsanesi mi

Beden tipiniz bölgesel kilo alımı için çok önemli!

Elbette beden tipimiz yani doğuştan sahip olduğumuz bir anatomik özelliklere sahibiz. Beden tipiniz bölgesel kilo alımınız için ilk zemindir. Bunun yanı sıra sporun hayatımızda olmaması, kontrolsüz yemek yeme, yediğimiz besinlerin içerikleri de bölgesel kilo almamız için bir diğer etkendir.

Elma tip ve armut tip gibi ifade edilen beden tipleri düşünüldüğünde aslında beden tipimize göre kilo alırken yağlanma göstermekteyiz. Karın bölgesinde yağlanma içerden ve deri altında olarak iki şekildedir. Deri altındaki yağlanma için medikal uygulamalar ile deri altı yağını azaltmak mümkünken, içeride yani organlar arasında oluşan yağı azaltmak için doğru beslenme ve hareket etmekten başka bir yol yoktur.

Bu durumda bölgesel zayıflama için mümkün değil demek doğru değildir. Elbette vücut nereden kilo alıp vereceğine kendisi karar verecektir fakat istenilen bölgeye göre doğru uygulama ve planlama ile zaman içerisinde o bölgeden daha fazla yağ azaltarak görünüşü düzenlemek mümkündür.

Diyetisyen Hülya Çağatay - Bölgesel zayıflama gerçek mi şehir efsanesi mi

Çocuklukta kontrolsüz kilo alımı bölgesel kilonun alt yapısını hazırlar

Yağ hücresi çocuklukta sayı olarak artarken yetişkin dönemde hacim olarak büyür. Bu nedenle bölgesel kilolar daha çok ergenlikte ortaya çıkmaya başlar. Çocukluk döneminde beslenme yağ hücresi sayısını az oranlarda tutmak için çok önemlidir. Çocuklukta kontrolsüz kilo alımı yetişkinlik döneminde kilo alma için altyapıyı hazırlayabilir.

Vücutta 2 tip yağ hücresi vardır, kahverengi ve beyaz yağ hücresi. Beyaz yağ hücreleri enerji depolar, kahverengi ise enerji harcaması sağlar. Yetişkinlikte kahverengi yağ hücresine rastlanmamaktadır ve çoğunlukta beyaz yağ hücresi yoğunluğu sözkonusudur.

Diyetisyen Hülya Çağatay - Bölgesel zayıflama gerçek mi şehir efsanesi mi

Bölgesel zayıflama için nasıl bir yol izlenmeli?

Bölgesel zayıflamada 3 yol vardır ve bu üç yol bir arada ilerlediğinde sonuç almak mümkün olabilmektedir.

  1. Dengeli beslenme planı
  2. Doğru egzersiz planlaması
  3. Sonucu net medikal uygulama

Dengeli beslenme sadece bölgesel zayıflama için değil sağlık için çok önemli

Dengeli beslenme sadece kilo kaybetmek için değil aynı zamanda sağlıklı kilo kaybetmek içinde çok önemlidir. Hızlı kilo vermek kilo almak kadar vücuda hasar vermektedir. Bu nedenle bölgesel zayıflama için öncelikle sağlıklı dengeli ve mutlaka size özel bir planlama yapılmış olması çok önemlidir. Hızlı kilo vermeye odaklanmak yerine yağ azalmasına odaklanmak daha doğru bir hedef olacaktır. Çünkü kilo kaybınızın ne içerikte olduğu görünüşünüzü doğrudan etkiler.

Sıklıkla gördüğümüz bir durum olan tek başına kilo verme veya hızlı kilo verdiren popüler diyetleri uygulayan kişilerde yağ azalımı kadar veya daha fazlası ile su ve kas kaybı oluşmaktadır. Bu durumlarda sağlıksız görünüm ve özelikle verilen kilodan daha az vermiş bir görüntü olur. 10 kilo verip tamamını yağdan veren bir kişi ile, 10 kilo verip yüzde 30-40 gibi bir oranını yağdan veren iki kişi arasında görüntü oldukça farklı olacaktır. Yağ kaybeden kişi çok daha ince ve fit görünmesinin yanında sağlık açısından çok daha iyi bulgulara sahip olur. Sağlıklı ve dengeli bir diyet planlamasında kaloriden daha çok içerik önemlidir. Diyetin içeriği kadarda egzersiz önem taşır ki özelikle düzenli yürüyüş yapılması metabolizma hızını etkilediği kadar yağ yakımınıda tetikleyecektir.

Diyetisyen Hülya Çağatay - Bölgesel zayıflama gerçek mi şehir efsanesi mi

Bölgesel zayıflama maratonunda diyet dengesini nasıl kurmalıyız?

Diyet içeriğinde mutlaka karbonhidrat, yağ ve protein dengesi doğru olarak düzenlenmelidir. Yüksek yağlı diyetler bölgesel zayıflama açısından olumsuz etki oluşturacaktır. Bölgesel zayıflama süreci içinde diyette dikkat edilmesi gerekenler;

  • Depo yağ azalımı için özelikle yiyeceklerden gelen yağların besin içeriğindeki yağlar olarak kullanılması daha doğru olacaktır. Örneğin etli bir yemek yapıyorsanız dışardan yağ eklemek doğru olmayacaktır. Çünkü et ürünlerinin sahip olduğu yağlar günlük yağ alımımız için yeterince katkıda bulunmaktadır.
  • Salatalarınıza yağ eklerken sprey kutuya koyduğunuz yağ ile çok az yağ ile tüm salatada homojen yağ dağılımı sağlayarak daha az yağ alarak hem yararlı yağlar kullanmış olursunuz hem de yağdan gelen enerjiyi azaltmış olacaksınız.
  • Yağ karışımı olarak doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan avakado yağı, zeytinyağı, fındık yağı karışımı kullanabilirsiniz.
  • Günde mutlaka 1-2 litre arasında su içmeye özen gösterin. Su tüketimi kişiden kişiye değişecektir elbette fakat özellikle suyu yudum yudum gün içerisine dağıtarak içmek suyun dolaşıma katılması açısından çok önemlidir.
  • Şekerden ve tuzdan uzak kalın. Yemeklerde himalayan tuzu kullanın ve gereksiz tuz ekmekten kaçının. Şekeri bir süre için hayatınızdan tamamen çıkarın bir süre sonra uzmanınız tarafından az miktarda mutlaka beslenmenize eklenecektir.
  • Meyveleri mutlaka ara öğünlerde kullanmaya çalışın ve miktarına özen gösterin. Çok meyve yemekte, meyveyi yemeğin hemen ardından yemekte olumsuz etki yaratacaktır.
  • Öğlen yemeğinizi güçlü tüketip, akşam yemeğinizi en hafif öğün olarak planlayın. Sizi çok zorlamadan kendinizi yavaş yavaş saat 19:00’dan sonra yemek yememe ya da atıştırmamaya alıştırmaya çalışın.

Diyetisyen Hülya Çağatay - Bölgesel zayıflama gerçek mi şehir efsanesi mi

Bölgesel zayıflamada sporun yeri nedir?

Bölgesel zayıflamada spor oldukça büyük bir yere sahiptir. Doğru düzenlenmiş bir antrenman ile istenilen bölgede kas kitlesi zaman içerisinde arttırıldıkça o bölgede bulunan yağ oranı kas kitlesi artışına bağlı azalmaya başlayacaktır. Fakat burada diyetin içeriği oldukça önemlidir. Karında yağlanma varsa sıklıkla kardio daha etkiliyken diğer birçok bölümde kası güçlendirmek çok etkili sonuçlara neden olabilecektir. Spor esnasında beslenmeniz dengeli bir biçimde düzenlenmemişse bilin kocaman bir göle çakıl taşı atıyorsunuzdur. Diyet her sporda en önemli nokta ve sonuç alma için olmazsa olmazdır.

Bölgesel zayıflamada nasıl spor yapılmalı?

Beden tipinize göre yapılacak egzersizler ile vücutta istenen değişimi başlar ve zaman içerisinde düzenli devam eden egzersizler ile planlanan sürece göre diyet düzenlemesi sonucu net olarak etkileyecektir. Bu bedensel değişim o bölgeden yani çalıştırdığınız bölgeden yağı azaltmaktan ziyade o bölgede kasın çalışmasına bağlı olarak form değişikliği ve şekillenmedir. Yani kas şekillenir, formu değişir ve diyetteki düzene bağlı olarak kalori düzenlemesi ile vücut depo yağları kullanmaya başlar. Depo yağ alanı herkeste yoğunluk bakımından farklılık göstermesine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Diyetisyen Hülya Çağatay - Bölgesel zayıflama gerçek mi şehir efsanesi mi

Bölgesel zayıflamada yoga yapmak etkili mi?

Özellikle yoga derslerimde kişiye özel planlanan asanalar ile zayıf yeri güçlendirmek, esnemesi gereken noktayı esnetmek ve zayıf metabolizmaları hızlandıracak süreçleri belirlemek kişilerin daha hızlı ve görünür sonuçlar almasını sağlıyor. Dolayısı ile antrenmanınızın ne olduğu kadar size uygun olup olmadığı da çok önemlidir.

Bölgesel zayıflamada diyet ve egzersiz yeterli mi?

Eğer bölgesel zayıflama konusunda yediğiniz veya egzersizin yeterli olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü genetik faktörler kilo kaybı esnasında hangi bölgeden kilo vereceğinize karar verir fakat emin olun yağ yakımını  hızlandıracak egzersizler, o bölgenin kas tonusunu değiştirmek, ve daha da önemlisi beslenmenizin kusursuzluğu her bölgeden ciddi kilo kaybını ortaya çıkarır. En başta bahsettiğim gibi yağ oranı ne kadar azalırsa o kadar ince görünürüz, dolayısı ile eğer beslenme ve egzersiz doğru planlanırsa kilo kaybınızın hemen hemen tamamı yağ olarak azaltılırsa her bölgeden incelme net bir şekilde ortaya çıkar.

Diyetisyen Hülya Çağatay - Bölgesel zayıflama gerçek mi şehir efsanesi mi

Bölgesel zayıflamada medikal uygulamalar etkili mi?

Peki bölgesel zayıflama yada bölgesel incelme için hedef odaklı sonucu net ortaya çıkaran medikal uygulamaların rolü nedir? Emin olun tüm sonucu değiştiren doğru, bilimsel çalışma alt yapısı olan uygulamalar ile uzman bir elden çıkacak sonuçlar sizi oldukça şaşırtabilir. Günümüz teknolojisi ile artık yüz güldüren ve hatta cerrahi ile başabaş gidecek sonuçları yan etkisiz ortaya çıkaran uygulamalar vardır. Bu uygulamalar için en önemli kriter uygulanan cihazın kalitesi, bilimsel alt yapısıdır ve elbette mutlaka doktor yada diyetisyen merkezlerinde yapılan uygulamalar olması çok önemli bir husustur.

Diyet planlaması olmaksızın bu uygulamaların yapılmasını önermiyor ve bizde merkezimizde diyet olmaksızın uygulamıyoruz. Çünkü yağ hücresinin yüksek oranda küçülmesini hedefleyen uygulamalar esnasında beslenme biçimi büyük önem taşımaktadır. Yaptığımız uygulamada bölgesel zayıflama sağlayan yani o bölgede yağ hücresini azaltan siztem tripolar rf teknolojisi ile istediğimiz bölgeden yağ hücresinin daha yüksek oranda küçülmesini sağlıyoruz. Böylece genetik olarak istediği bölgeden küçülecek olan yağ kütlesi uygulama bölgesinden daha yüksek oranda küçülüyor. Bu sonuç olarak eşitlenen beden düzenini ortaya çıkarıyor.

Diyet düzeni ile kilo veriyor, uygulama ile istediğimiz bölgeyi daha fazla küçültüyor ve egzersiz ile kilo veriminizi desteklerken kas kütlesini şekillendirerek daha ince bir görünüme kavuşuyoruz.

Bölgesel incelmek veya bölgesel zayıflama sanıldığı gibi mümkün olmayan bir durum değildir. Fakat diyet veya egzersiz ile tek başına oluşmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Doğru uygulama, doğru yaklaşım ve değerlendirme ile emek verilir ve gerçekten uzun takip edilirse emin olun ki bambaşka bir bedene merhaba demek düşünülenin aksine mümkündür.

Leave a reply