Chia Tohumu Nedir?

Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz chia tohumu, Azteklerin ve Mayaların M.Ö 3500’li yıllardan beri tükettiğini biliyor muydunuz? Bu besin, Maya dilinde ‘’güç’’ anlamına gelen ve anlamı gibi besin değeri yüksek bir tohum çeşididir.

ataşehir beslenme uzmanı hülya çağatay chia tohumu nedir

Peki Chia Tohumun’un içeriğinde ne saklı ve düzenli tüketildiğinde neler olabilir?

• İçerisinde ki kalsiyum ile kas gelişimine yardımcı olarak, kemik erimesi gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.
• Çözünür liften zengin olan chia tohumu, sadece 12 gramlık tohumda yaklaşık 5 gram diyet lifi içermektedir. Bu sayede, suda kendi ağırlığının 12 katına kadar şişebilme ve jelleşme özelliği gösteren chia tohumu, bağırsak faaliyetlerini düzenleyerek; tokluk hissini artırmaktadır.
• Yüksek lif içeriği ile kan şekerini regüle etmede olumlu etkiler sağlayabilmektedir.
• Omega-3 kaynağı olan chia tohumu, düzenli tüketildiğinde HDL’nin yükselmesine, LDL’nin ise düşmesine yardımcı olabilmektedir.

ataşehir diyetisyen hülya çağatay chia tohumu faydaları nelerdir

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar chia tohumu tüketirken dikkat etmeli. Çünkü chia tohumu optimum miktardan fazla tüketildiğinde; kan sulandırıcı ilaçlar ile kanda inceltici etki yaratarak, ilaç besin etkileşimine neden olabilmektedir.

Çalışmalar da destekliyor!

Yapılan bir çalışma da; 20 diyabet hastasının diyetine 37 gram chia tohumu unu içeren ekmek eklenmiştir. Araştırma sonucunda, içerdiği yüksek lif, antioksidan ve omega-3 kaynağından dolayı; kan basıncına(tansiyon) olumlu etki ettiği, kalp krizi riskini önleyebildiği, kolesterolü düşürdüğü ve kan şekerini regüle ettiği ortaya çıkmıştır.
Yapılan diğer çalışmalarda ise diyete eklenen belirli miktarda ki chia tohumunun, kanser türlerinden korunmaya yardımcı olduğu, bununla birlikte depresyon ve epilepsi gibi beyin hastalıkları riskini düşürürken; bağışıklık sistemini geliştirdiği bildirmiştir.
Veganlar için protein desteği
Chia tohumunun besin değerlerine baktığımız da; 100 gramında yaklaşık 17 gram protein bulunmaktadır. Dolayısıyla proteinden zengin olan bu tohum; sporcular ve veganlar tarafından gönül rahatlığıyla tüketilebilinir. Bununla beraber; laktoz ve gluten intoleransı olan kişilerin diyetine ekleyeceği chia tohumu ile besin değerinden yüksek bir programa sahip olabilirler.
Fakat; her zaman olduğu gibi kilo vermede mucizevi bir besin yoktur. Chia tohumunun da yağlı bir tohum olduğunu ve kontrolsüz tüketildiğinde olumsuz etkilerle karşılaşma ihtimalimizin olduğunu unutmamalıyız.
Eğer sizlerde chia tohumu ile sağlıklı tarifler denemek isterseniz; ‘Sağlıklı Tarifler’ postumuzda ki ‘’Çilekli Chia Pudingi’’ tarifimize bakabilirsiniz.

                                                                                                 Stj. Dyt. ÖYKÜ YILDIRIM

Leave a reply