Çörek Otu Yağı (Nigella Sativa)

Dünyanın birçok yerinde özellikle Asya, Afrika, Orta Doğu ve Uzak Doğu’da yaygın olarak kullanılır. Tohumları baharat olarak ve alternatif tıpta farklı formlarda kullanılmaktadır. Şubat ayına girmemiz ile beraber soğuk algınlığı, nezle, grip oranları artış gösterdi. Çörek otu bağışıklık sistemimizi güçlendiren ve destekleyen iyi bir besin desteğidir.

Çörek otu içeriğindeki vitamin, mineral, enzim, aktif maddeler bakımından tüm vücuda şifa kaynağıdır. Çörekotu içeriğinde aktif madde olarak timokinon, uçucu olmayan yağlar ve palmitik asit, linoelik asit, oleik asit içerir. Bileşenlerinde antiseptik, antiinflamatuar, antioksidan, karaciğer koruyucu ve bağışıklık düzenleyici özelliklerine sahiptir. Bu aktif maddelerden timokinon; bronşit, alerji, astım, romatizma gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bağışıklık hücrelerinde alerjiye sebep olan histaminin salgılanmasını bastıran ajandır. Aynı zamanda kanserle savaşır. Tümör ve tümör benzeri hücreleri baskılamaktadır.

Çörek otunu yağ formunda da tüketebiliriz. Çörek otu tohumlarının soğuk preslenmesi yöntemiyle yağ elde edilir. Çörek otu yağı; keskin ve ferah kokuya sahiptir. Astım, allerjik rinit gibi solunum yolu hastalıklarında çörek otu yağını göğüs ve sırt kısmına sürdüğünde ferahlama hissederek olumlu etkiye sahiptir. Başka bir kullanım olarak da kaynar suya bir tatlı kaşığı çörek otu yağı karıştırıp günde iki kere buharını soluyarak (inhalasyon) yöntemiyle ve burun tıkanıklıklarında buruna 1 -2 damla çörek otu yağı damlatılması olumlu etkiler gözlenmektedir. Yapılan çalışmaların sonuçlarına göre, çörek otu yağı diyabet hastaları için kan şekeri düzenleme, iştah kontrolü ve kilo vermede olumlu etkileri vardır. Aynı zamanda hipertansiyon tedavisinde de etkilidir.

Çörek otu yağı kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Soğuk sıkma şeklinde üretilen, koruyucu ve katkı maddesi olmayan ve karışım yağ içermeyen çörek otu yağı tercih edilmelidir. Buzdolabında saklayın. Başka yağlarla karıştırılan çörekotu yağının sağlık açısından yararı yoktur. Piyasada kalitesinden emin olduğunuz ürünleri tercih etmelisiniz.

Bazı yan etkiler yapabilir. Çörek otu yağının rahim kaslarını uyarı etkisi vardır. Bu nedenle düşüğe sebep olabileceğinden hamilelikte ve laktasyon döneminde kullanımı önerilmez. Önerilen dozun dışında kullanılmamalıdır çünkü çörek otu yağında bulunan nigelline ve melanthinin fazla alımı felç ve toksik etkiye yol açar. Çörekotu yağının fazla kullanımı da toksik etki yapabilir. Kullanıma dikkat etmeliyiz!

Peki nasıl kullanabiliriz?

Çörek otu yağı kullanımında;

2-4 yaş arası ise doz günde 3 kez 1 ml

4-12 yaş arası doz günde 3 kez 2.5 ml

Yetişkinlerde günde 3 kez 5 ml (1 tatlı kaşığı) alınabilir.

Kurutulmuş siyah tohumlar sağlığı korumak ve bağışıklığı güçlendirmek için günde 500 mg 1gr kadar üç kez ağız yoluyla alınması tavsiye edilir. Kapsül formları da mevcuttur. Çörek otu tohumu günlük 25gr fazla miktarlarda kullanılmamalıdır.

Çörek otu yağı; ekmek, börek, çörek, bazı sebzelerde çörek otu eklenebilir. Peynir, yumurta ve salatalara çörek otu yağı ilave edilebilir. Çörek otu yağıda bir yağ türü olduğu için dengelemeye özen gösterelim. Kullanım miktarını aşmamaya dikkat edelim.

Leave a reply