Cranbbery Yemeniz için Beş Neden

Son dönemlerde sıklıkla karşılaştığımız, kimi zaman yaban mersini kimi zaman kızılcık ile karıştırdığımız cranbbery meyvesinin ana vatanı Kuzey Amerika olup birçok hastalığa deva olduğunu biliyor muydunuz?

ataşehir diyetisyen hülya çağatay Cranbbery Yemeniz için Beş Neden

  1. Mayhoş tada sahip olan cranberry içerdiği A, C, E vitaminlerinden antioksidan kaynağı olup kanseri önlemede yardımcı olabilir.
  2. Kış aylarında yenik düşen bağışıklık sistemimize karşı, günlük tüketeceğiniz cranbbery ile C vitamini ihtiyacınız sağlayabilirsiniz.
  3. Özellikle kadınlarda karşılaşılan sık idrara çıkma isteği, karnın alt bölgesinde ağrı ve şişlik hissi, bulanık ve ağır kokulu idrar olarak bilinen idrar yolu enfeksiyonu(sistit) gibi hastalıklarda tedavi edicidir.
  4. B vitamini ile diş eti hastalıklarına, K vitaminleri ile damar tıkanıklığı ve potasyum, kalsiyum, sodyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko ve iyot mineralleri, pektin, lif ve organik asitler ile de bağışıklık sistemimizin dostudur.
  5. Bununla beraber stres ve yanlış beslenme sonucu ortaya çıkan mide ülserinde yapılan çalışmalarda cranberryin olumlu etki sağladığını göstermiştir.

Cranberryi yoğurtla karıştırarak veya yemeklerinizin yanına komposto yaparak diyetinizi renklendirebilirsiniz ama her besini doğru ölçüde tüketmemiz gerektiği gibi cranbberryi de gün içinde 10-15 adedi geçmemiz gerekmektir. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin diyetlerinde tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü bu besinler besin ilaç etkileşimine girebilir.

Cranberryli Puding (2 porsiyon)

2 bardak süt

1 çay bardağı cranberry

2 yemek kaşığı chia

1 yemek kaşığı bal

İlk olarak sütü kaynatın. Ardından cranberry , chiayı ve balı ekleyerek blendırdan geçirin. Servis kaplarına alarak kıvam almasını bekleyin. Bu tarif günlük 1 porsiyon meyve ve süt ihtiyacınızı karşılamaktadır. Dolayısıyla ara öğünleriniz de 1 porsiyonu rahatlıkla tüketebilirsiniz

 

 

                                                                              Be Healthy Ekibi Dyt. Öykü Yıldırım

Leave a reply