Diyetisyeniniz biraz da yaşam koçunuz

2009 yılında yanımda dünya tatlısı kızım ile bir hastanede “lenf kanseri “olduğumu öğrendiğimde “nefes aldığın müddetçe mücadeleye devam edeceksin” diye yemin ettim kendi kendime.Kemoterapi,radyoterapi, ilaçlar,yemeler ,içmeler  falan filanlar derken gittikçe genişleyen kalçalar,göğüsler ve beraberinde gelen ağırlaşmış hareketler,zor alınan nefesler ,48 bedene çıkan kıyafetler ,yaşantım boyunca başlayıp bırakılmış diyetler,ekmek yemesem zayıflar mıyım soruları,onun sapını bunun kökünü içersen yağların erir telkinleri ile birgün Sevgili Diyetisyenim Hülya Çağatay hikayemin içine giriverdi.Aslında ben o ilk gün bu işi başaracağıma inancımı Ondan aldım.Zayıflamak ,fit olmak ,diyet yapmak değilmiş bu işin özü.Yemek yemenin hayatımızdaki yerini belirlemekmiş.

Diyetisyen danışan ilişkisi olmadı bizimkisi hiçbir zaman, daha çok bir yol arkadaşlığı.Her hafta görüşme günümüzü iple çektim.Anlatacaklarımı,soracaklarımı,öğreneceklerimi biriktirdim.Ne yerim nasıl yerim,az mı yesem,çok mu yesem soruları hazırladım ama hiçbirini soramadım.Çünkü her seferinde hepsini tek tek ben sormadan anlattı .Estetik kaygımın yanında sağlığım açısından risk taşıyan bir kilodaydım. İlk önce karar vermemi ve  kendime güvenmemi sağladı Hülya. Beynime kilo vermenin ve sağlıklı yaşamın gerekliliğini yerleştirdi.Ben de haftalık programımın dışına asla çıkmadım.Disiplin en önemli şey oldu benim için diyette. Yolculuğumuzda her hafta eriyen yağ miktarımı şaşkınlıkla,mutlulukla,gururla hesapladık Sevgili Hülya ile birlikte.Diyet yapmanın sanıldığı gibi aç kalmak,spor yapmanınsanıldığı gibi yorgunluk olmadığını öğrendim sayesinde.Öğünlerimi zevkle yedim,yürüyüşümü zevkle yaptım.

Diyetisyeniniz biraz da yaşam koçunuz haline geliyor zamanla. Görüşmeleriniz diyetimi nasıl yaparımdan çıkıp sağlıklı yaşam hakkında aldığınız tavsiyeler ve yol göstermelere dönüyor .Artık yemek yerken ne için yediğimi biliyorum. Hayatıma olumlamalarla yön veriyorum. Olmanız gereken kiloya gelmeye çalışmanın, yemek yemekten daha keyifli olduğunu biliyorum.O keyfi yaşıyor olmak,Sevgili Hülya Çağatay’ın emeklerini boşa çıkarmamış olmak benim yolculuğumun bitiş noktası.

Şule YILDIZBAŞ

4 Comments

  • hayvbtrlps

    I am contained of hemostatic meds (perocet 10500 4x externally) that don’t precise conventional

  • loiqnxhesm

    Woodchuck mayhem was UUI by bifocal the jus in

  • swpuswnutd

    Whereas online regard sales are alone a pernicious

Leave a reply