Doğru Besi̇nlerle Ci̇lt Kırışıklığı Önleme

Evet doğru okudunuz sağlıklı beslenme ve egzersiz ile sağlıklı yaş alabilir ve yaş aldıkça bunu cildinize yansıtmayabilirsiniz. Peki cilt sağlığı ve cilt kırışıklığı önleme için hangi besinlerden ve vitaminlerden  yardım almak gerekli gelin beraber inceleyelim.

Çinko:

Çinko, vücudumuzdaki enzimlerin metabolik aktivitesinde rol alarak hücre bölünmesi, DNA ve protein sentezinde etkilidir. Başlıca kaynakları kabak çekirdeği, deniz ürünleri, hindi eti ve kuru baklagillerdir.

Selenyum ve E vitamini:

Güçlü bir antioksidan olan selenyum;  tiroit hormonlarının metabolizmasında ve DNA sentezinde görev almaktadır.  En önemli etkilerinden birisi ise hücreleri oksidatif hasardan korunmaktan sorumlu olan esansiyel besin öğesidir. Yumurta, yulaf, tahıl ürünleri, mantar, hindi eti, ayçekirdeği gibi besinler selenyum ve E vitamininden oldukça zengindir.

C vitamini:

Kalp ve damar sağlığı için de oldukça önemli olan C vitamini kolajen yapımına yardımcı olmaktadır. Düzenli tüketildiğinde kırışıklıkları önlediği ve cilde parlaklık kazandırdığı belirtilmektedir.

Omega 3:

DHA ve EPA’ yı vücut kendisi üretememektedir. Dolayısıyla vücutta eksiklikleri yaşamamak için dışarıdan besinlerle takviye etmemiz gerekmektedir. Bildiğimiz gibi omega 3 kalp damar sağlığı, zeka gelişimi, unutkanlık için oldukça etkilidir.

beslenme uzmanı hülya çağatay cilt kırışıklığı

Peki bu saydıklarımız doğrultusunda cilt kırışıklığına karşı hangi besinlerden destek almalıyız

Avokado

Balık ve balık yağları

Kabak çekirdeği

Yumurta

Hindi eti

Sarımsak

Ispanak

Yulaf

Mantar

Bu besinleri beslenmenize mutlaka ekleyerek beraberinde sıvı tüketimi ve egzersizlerinizi ihmal etmeyiniz.      

Leave a reply