Eyvah Hafta Sonu Çok Kaçırdım!

Haftanın yorgunluğu, özel günler, kutlamalar, uykusuzluk derken hafta sonları öğünleri bazen biraz kaçabiliyor. Peki ertesin gün nasıl telafi etmeliyiz?

Öğünlerinizde ki porsiyon kontrolsüzlüğü, aşırı karbonhidrat veya alkol tüketmek kan şekerinde hızlı dalgalanmalara sebep olmaktadır. Dolayısıyla ertesi gün bütün öğünlerinizi etkilemesi kaçınılmaz olabilir. Bunun için

  1. Eğer ki alkol alıyorsanız asla aç karnına alkol tüketmeyin!

Aç karnına alınan alkol kan şekerinin düşmesiyle öğünlerinizi planlamada sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Dolayısıyla alkollü davetlerden 1-2 saat önce protein içeriği yüksek bir ara öğün yapmaya çalışın. Ve mutlaka ertesi gün kahvaltınızda yumurtaya yer verin. Çünkü örnek protein olan yumurta, içerisinde bulunan sistein aminoasiti ile alkolün yıkıcı etkisine sebep olan asetaldehit maddesini yok eder . Dolayısıyla yumurta, peynir ve beraberinde bol yeşillikle yapacağınız bir kahvaltı, sizin gün içerisinde ki öğün ve porsiyon kontrollerinizi sağlayacaktır.

  1. Dehidrasyonu maden suyu ve muz ikilisi ile önleyin

Alkol aldığınız zaman çok sık tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız. Bunun sonucunda vücutta su ve potasyum kaybı meydana gelebilir. Eğer ki böbrek ve hipertansiyon riskiniz yoksa ertesi gün içeceğiniz bir şişe maden suyu ve beraberinde 1 tane muz ile potasyum;  2-3 litre su ile de sıvı kaybınızı önleyebilirsiniz.

  1. Bitter çikolata mucizesi

Araştırmalar, alkol sonrası kakao oranı yüksek çikolataların antioksidan etkisinden  damarları rahatlattığını belirtiyor.

  1. Ertesin gün mutlaka bir ara öğününüz ceviz olsun

Ceviz, omega 3 ve B vitamininden zengin karaciğer dostu yağlı bir tohumdur. Basit karbonhidrat gruplarının karaciğerde yarattığı etkiden dolayı ertesi gün beslenmenize mutlaka 1 tam ceviz eklemeyi unutmayınız.

 

                                                                                                               Dyt. Öykü Yıldırım

 

 

Leave a reply