İyi Protein ile Güçlü Çocuklar

Çocuklar devamlı büyüme ve gelişme sürecindedirler. Büyüme ve gelişme sürecinin en önemli iki parçası enerji alımı ve iyi protein alımıdır. Genellikle çocuklarda annelerin en büyük sorunu protein içerikli besinleri çocukların daha az tüketiyor olmasıdır. Çünkü çocuklar karbonhidratlı yiyecekleri daha çok sever ve enerji ihtiyaçlarını en kolay şekilden karşılayabilmek için yüksek enerji içeren besinlere yönelirler.

Bir yetişkin için enerji ihtiyacı günlük kilogram başına 30-40 kalori iken çocuklarda bu değer 80-90 kaloridir. Bu nedenle çocuklarda enerji alımı çok daha yüksektir. Özellikle çocuklarınızda göreceğiniz en net tablo bir gün az yerken ertesi gün çok fazla yemeleridir. Çocuklar eksik kalan enerjilerini tamamlamak için bir öğünde az yerken diğer öğünde çok fazla yiyebilirler. Genellikle düzensiz bir beslenme göreceğiniz çocuklarınız bir öğündeki yetersiz alımı varoluşunun doğası gereği diğer bir öğünde tamamlar.

Çocuklarda bir diğer görülen durum ise çok güçlü kahvaltı yaptıklarında günde 1-2 öğün kadar az yemeleridir. Çünkü biyolojik olarak gerekeni alan bir çocuk başka besin alımına gerek duymaz.

Biz uzmanlar için ise önemli olan çocukların yeterli kalori alımı içerisinde yeterli iyi protein almasıdır. Çünkü yetersiz protein alımı büyüme gelişmeyi doğrudan etkilerken, çocuklarda okul öncesi ve okul döneminde konsantrasyon yada fiziksel gücüde etkilemektedir. Yapılmış bir klinik çalışmada yeterli protein alan çocuklarda okul başarısının daha yüksek olduğu görülmüştür.

Peki doğru bir beslenme planı içerisinde alınması gereken iyi protein karşılamak için oyun çağında bir çocuk neler yemelidir? Özellikle anne sütüne en yakın protein olan yumurta çocuklarınız için en kıymetli besindir. Yedirmesi en kolay olan besin olması nedeniyle de avantaj sağlar.

Günde  500 ml süt veya yoğurt

                1 yumurta

                2 köfte kadar et tüketiyorsa oyun gurubu çocukları için yeterli protein alımı sağlanabilmektedir. Fakat elbette günlük protein alımı kilosuna boyuna göre değişkenlik gösterebileceği için bu değerler ortalama olarak kabul edilir.

Oyun gurubu olan çocuklarda en önemli öğün kahvaltıdır. İyi bir kahvaltı yapan çocuk günü enerjik geçirir ve siz anneler için bugün ne yeseydi acaba sorusundan kurtulmuş olursunuz. Özellikle yumurta en iyi protein örneği olması sebebi ile kahvaltıda yumurtası çok krep yada pancake gibi besinler çocuklar için hem sevilerek yenilebilir hem de günlük alması gereken iyi protein miktarının neredeyse yarısını almasını sağlayabilir. 2 tam yumurta ile yapacağınız krep ve yanında 1 bardak süt emin olun çocuğunuz için saatlerce sürecek bir enerji kaynağıdır.

Unutmayın ki iyi bir kahvaltı tüm gün yemek yemeyen bir çocuğu bile idare edecek kapasitededir. Kahvaltı için sevdiği besinler ile dolu dolu güçlü bir öğün olarak sunun ve diğer öğünler için protein kaynağını düşünmeden yedirin. Günde 2 yumurta ve 1-2 bardak süt içen bir çocuk için her gün et yemesi için ısrar etmenize gerek yoktur.

Sevgilerle.

Leave a reply