Kilo Koruma Süreci Nasıl Sağlanmalı?

Kilo vermeye karar vermek, daha sonra kilo koruma sürecini sürdürmek ve bu süreci tamamlamak büyük emek ve irade isteyen süreç. Ama bu sürece başlarken öncelikle şuna karar vermeliyiz bunu gerçekten sağlığım için mi istiyorum yoksa dış etkenler veya yakınlarımın zorlaması mı neden? Eğer ki gerçekten kendi sağlığınız için istiyorsanız doğru yoldasınız…

Öncelikle diyet kelime anlamıyla yaşam biçimi anlamına gelmektedir. Dolaysıyla bu yolda asıl hedefimiz sağlıklı beslenmeyi, yaşam biçimi haline getirebilmek olmalı.

Peki kilo verme sürecini  başarıyla sağladık, sıra geldi koruma diyetine… Sonrasında nelere dikkat ederek kilonuzu koruyabilirsiniz.

  • İlk başta porsiyon kontrolünüzü sağlayın

Porsiyonlarınızı azaltarak çeşitli yemekler tercih etmek hem size doygunluk sağlayacak hem de kilonuzu korumak için destek olacak.

  • Yağlı yemek lezzetlidir olgusundan kurtulun

Mutfağınızda yağ tüketimini azaltın. Örneğin: yemeklerinizi yaparken 1 kg sebzeye 1 yemek kaşığı sıvı yağ sizin ölçünüz olabilir veya etli bir yemek yapıyorsanız ve etiniz yağlıysa ekstra yemeğinize yağ eklememek dikkat edeceğiniz noktalardan biri olmalı.

  • Çantanızda ara öğününüz olsun

Koruma diyetinde açlık kontrolü oldukça önemli nokta. Bunun için çantanızda her zaman ara öğün alternatifleri olmalı.

  • Dengeli öğünler yapmaya çalışın

Yoğun iş temposu, seyahat, davetler derken öğünler karışabilir. Böyle bir durumda diğer öğününüzü dengelemeye çalışın. Örneğin: öğlen yediğiniz yemeği akşam bol yeşillikli bir salata veya sebze çorbası ile dengelemekle başlayabilirisiniz veya hafta sonu geç saatlerde kalan kahvaltı nedeniyle öğlen yemeğinizi  ve akşam yemeğinizi daha hafif geçirebilirisiniz.

  • Kalsiyum tüketimine dikkat

Kalsiyum tüketimi yağ metabolizması üzerinde oldukça etkilidir. Ara öğünlerinizde kefir, ayran, yoğurt gibi kalsiyumdan zengin besinler tüketmeye özen gösteriniz.

  • Aman sıvı tüketimini ihmal etmeyin

Mutlaka gün içerisinde sıvı alımınızı takip ediniz. Gün içerinde 2-2.5 litre su tüketimine devam etmeye çalışın bununla beraber bitki çayları içmeyi de ihmal etmeyin.

  • Olmazsa olmaz fiziksel aktivite

Bu süreci yaşam biçimi haline getirerek günlük yapacağınız 45 dakikalık yürüyüşler kilonuzu korurken sizi ruhsal ve fizyolojik olarak da rahatlatacaktır.

Kilo Koruma diyeti sürecinde belirli periyotlarda uzmanlardan destek almayı unutmayınız…

 

                                                                                                      Dyt. Öykü Yıldırım

Leave a reply