Kim Korkar Kıştan

Mevsim geçişleri, kış mevsimi ile beraber soğuk havanın gelişi bağışıklık sistemimizi etkilerken aynı zamanda hareketlerin kısıtlanması,dokularımızın kışa hazırlık olarak yağ depolaması ile metabolizmamızda yavaşlamalara ve kilo artışına neden olabilmektedir. Bunun için öncelikle bağışıklık sistemimizi güçlendirirken; baharatların ve meyvelerin sihirli gücüyle diyetinizle beraber yağ yakımını hızlandırabileceksiniz. Gelin beraber baharatların etkilerini inceleyelim. 

Tane Karabiber

Koreli bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma piperine maddesinin kandaki yağ oranını düşürdüğü belirtilmiş.

Karanfil

İçerisinde ki  eugenol ile anti-enflamatuar (enfeksiyona karşı) ve antibakteriyel etkileri ile kışın oluşabilecek enfeksiyonlara karşı koruma etkisine sahiptir.

Kabuk Tarçın

Kış çaylarının vazgeçilmezi tarçın, biliyoruz ki en önemli özelliği kan şekerini dengelemesidir. Kan şekeri dengesi iştah kontrolünde önemli olduğu kadar damar sağlığı içinde önemlidir. Yapılan birçok bilimsel araştırmada tarçının insülin reseptörlerini harekete geçirerek hücrelerin glikoz kullanma kapasitesini arttırdığı belirtilmiş.

Zencefil

İçerdiği C vitamini, lif ve anti inflamatuar etkisi ile bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olan zencefil yağ yakımında da oldukça etkilidir.

Kuşburnu

Doğrusu 1 kg limonu 100 gram kuşburnunu ile eşdeğer tutabiliriz. Dolayısıyla C vitamininden oldukça zengin olan kuşburnunun tam bir grip savar olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılan araştırmalar C vitamini alımının yağ yakımını hızlandırdığını göstermektedir. Çünkü C vitamini vücutta karnitin sentezinde rol oynamaktadır. Eğer ki kan seviyenizde C vitamini düşüklüğü söz konusu ise yağ miktarının artabileceği belirtilmekte.Böylelikle C vitamininden zengin beslenerek hem kışın hastalıklara karlı önlem almış hemde yağ yakımınıa destek oluş olursunuz.

 

 

                                                                                               Dyt. Öykü Yıldırım

Leave a reply