Kim Sevmez Kestaneyi; Kestane ve Faydaları Nelerdir?

Kışa dair bazı vazgeçmezler vardır. Bunlardan biri sokaklarda burnumuza gelen kestane kokusu, eminim hepimiz için en can alıcı noktalardan. Kalori açısından oldukça yüksek olmakla beraber kontrolsüz tüketilmediğinde kilo artışınızı hızlı bir şekilde etkileyebilir.

Nişasta içeriğinden zengin lifli bir karbonhidrat kaynağıdır. Bu yüzden kestane tüketiminizde ki dengeyi ekmek değişimleri ile sağlayabilirsiniz.

ataşehir diyetisyen hülya cağatay kim sevmez kestane yemeyi

Peki nasıl mı? 1 adedinin içerisinde yaklaşık 20 kalori içermekte ve 3-4 adeti 1 dilim ekmeğe eşittir. Dolayısıyla ara öğününüzde 3-4 adet kestane ve 1 bardak sütlü kahveyi rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Bununla beraber kestanenin protein ve yağ oranı düşüktür ve lif, protein, potasyum, fosfor, kalsiyum gibi minerallerden  ve B1, B2 vitaminlerinden zenginidir.

Nişasta içeriğinin yüksek oluşu ve kompleks karbonhidrat kaynağı olmakla beraber yavaş emilir.Dolayısıyla kan şekerinde hızlı dalgalanmalara neden olmaz. Ama sizler bu besinin kontrolünü sağlayarak tüketmenizde fayda var. Bu yüzden ara öğününüzde tercih ederek zayıflama diyetindeyseniz 3-4 adedin  üstüne çıkmayarak haşlanmış tercih etmeye özen gösteriniz.

                                                                                                  Dyt. Öykü Yıldırım

Leave a reply