Kış Mevsiminin Vazgeçilmez Lezzeti “Kestane”

Kestane, kayıngiller familyasından Castanea cinsini oluşturan ağaçların yenilebilen tohumlarıdır. Yağ oranı diğer sert kabuklu yemişlerin aksine az olan kestane, vitamin ve mineral açısından zengin olmasıyla ön plana çıkıyor.

Özellikle B1, B2 ve C vitaminlerini; demir, çinko, potasyum, fosfor ve kalsiyum minerallerini bolca içeriyor. Bu içeriğinden dolayı düzenli tüketildiği zaman kuvvetli bir antioksidan görevi görüyor. Kestanenin karbonhidrat içeriği yüksek olmasına karşın kompleks karbonhidrat ve lif içeriğinden dolayı yavaş emilir bu sebeple kan şekerini dengeleyici rolü vardır. Lif içeriğinin yüksek olması aynı zamanda kestaneyi düşük glisemik indeksli bir besin yapar.

beslenme uzmanı hülya çağatay kestane faydaları

Kolesterolü dengeleyici etkisi vardır. Kestane glutensiz bir besin olduğu için çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olan kişiler rahatlıkla tüketebilir. Glutensiz ürünlerin hazırlanması için iyi bir alternatiftir. 100 gram kestane160 kalori enerji sağlamakta, 34 g karbonhidrat, 3.2 g protein, 1.8 g yağ bulunmaktadır. Besin değerlerine baktığımız zaman ortalama 3 orta boy kestanenin 1 dilim ekmeğe eşdeğer olduğunu görüyoruz.

Yukarıda saydığım bir çok faydasına karşın kestanenin tüketiminde porsiyon kontrolü çok önemlidir. Ara öğününüzde sütle veya arzu ederseniz sütlü kahvenin yanında afiyetle yiyebilirsiniz.

                                                          

                                                                                                         Stj. Dyt. Hatice PAMUK

Leave a reply