Nar Çekirdeğinde Saklı Kalmış Gizem !

Yaklaşan kış aylarıyla birlikte gelen grip, nezle gibi hastalıklara karşı kırmızı nar taneleri, içeriğindeki çeşitli antioksidanlar sayesinde sizlere önemli bir direnç kaynağı olacaktır.

Bununla birlikte bu ayların vazgeçilmez meyveleri arasında da yerini almış olan nar, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek bir numaralı savunma mekanizmanızı oluşturacak.

Aslında toplumun severek tükettiği bu meyve hastalıktan korunalım diye sadece kış aylarında tüketilmemelidir. Çünkü yapılan çalışmalar, anti-tümör etkiye sahip olduğu saptanan narın kansere karşı koruyucu bir özelliğinin olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle cilt ve prostat kanserine karşı koruyucu bir etkisinin olduğu öne sürülmektedir.

Kabuğundan ayıklaması biraz zahmetli olan bu nar taneleri kalbinizi korumada da önemli bir yardımcı elemanınız haline gelebilir.

Narın Bu Kadar Faydalı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Yapılan çalışmalar, nar çekirdeğinden elde edilen yağın antiinflamatuar etkiye sahip olan omega 5 yağ asidini içerdiğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda ciltte yaşlanmaya neden olan serbest radikalleride engellediği öne sürülmektedir. Nar çekirdeği yağının yapısında polifenoller, antioksidanlar ve yüksek miktarda E vitamini bulunmaktadır. Peki faydaları nedir bu yağın dersek:

  • Tansiyonun dengelenmesinde yardımcı bir rol oynar.
  • Kilo vermeye yardımcı olan (konjuge linoleik asit), CLA’dan zengin bir yapıya sahiptir.
  • Yapısındaki antioksidanlar ile meme kanserindeki kanserli hücrelerin kendilerini imha etmesini sağlamaktadır.

Ancak bu yağın kullanılmasında özel durumu olanlar;

+  Gebeler

  • Emziklik dönemindeki anneler
  • Bir hastalığından dolayı ilaç kullanan kişiler, hekimlerine danışmadan bu yağı kullanmamalıdır.

Ayrıca sadece tanelerin ve çekirdeğinin şifalı olmadığı bu mucizevi meyvenin aynı şekilde suyu da bir şifa kaynağıdır. Nar suyunun 100 ml’sinde birçok ünlünün dilinden düşürmediği yeşil çaya ve kırmızı şaraba göre 2-3 kat daha fazla antioksidan vardır.

Bu bilgiler doğrultusunda narı, yaklaşan kış aylarına karşı kurtarıcımız ilan edip, bununla da yetinmeyip, hayatımız boyunca sağlıklı bir yaşam için diyet listemizden eksik etmememiz gereken bir meyveden bahsetmekteyiz. Ancak 1 adet orta boy narın yarısının 1 porsiyon meyveye denk geldiğini unutmadan ve porsiyon miktarını aşmadan tüketimi sağlamak gerekir.

 

                                                                                                     Stj. Dyt. Kadirhan Atasever

Leave a reply