Ödem için Vazgeçilmez Besinler

Vücudumuz da fazla su tutmasına bağlı olarak eller, ayaklar, yüz ve gözler de oluşan şişliğe ödem denmektedir.  Tek başına bir hastalık olarak kabul edilmeyen ödem; hareketsizliğe, kiloya, regl dönemine, yolculuk sürecine, tüketilen besine bağlı gelişirken; böbrek, kalp-damar ya da karaciğer hastalıkları gibi pek çok hastalığın belirtisi de olabilir.

anadolu yakasi diyetisyen hülya çağatay Ödem için Vazgeçilmez Besinler

Peki hangi besinlerle ödeme önlem alabiliriz?

  1. Salatalık

Salatalık % 96 oranında su içermektedir. Bu oran sayesinde diüretik etkiye sahip olan salatalık, toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sülfür ve silikon içerdiği için böbreklerden ürik asidi temizlemede etkilidir. Vücudumuzun ihtiyacı olan; C vitamini ve antioksidanlar ile bağışıklık sistemini korumaya katkı sağlar.

  1. Maydanoz

Maydanoz demir, folat ve C vitamini içermektedir. Diüretik etkisi ile ödem atımına ve diyet sırasında yağ kaybına büyük ölçüde katlı sağlar. Özellikle çiğ tüketeceğiniz maydanoz mide hacmini doldurarak tokluk hissinizi artıracaktır.

  1. Kabak

Bir diğer sudan ve liften zengin besin kabak potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum gibi içeriği ile toksin atımına katkı sağlarken; kabızlık ve ödem için birebir olan bir besindir.

  1. Zencefil

Mucizevî bir baharat olan zencefil,  antienflematuar ve antimikrobiyal etkisi ile vücudu toksinlerden arındırmada katkı sağlar. Gün içerisin de yeşil çayınıza ekleyeceğiniz zencefil ile ödemi önleyebilirsiniz.

  1. Ananas

Bol lif ve yüksek lif oranına sahip olan bu tropikal meyve proteolitik etkisi ile yağ yakımını sağlarken; ödem ve iltihap gidermeyi sağlar. Aynı zaman da spor, diyet ikilisi ile tüketeceğiniz ananas selülit gidermede size yardımcı olacaktır.

Ödem ve kabızlık gibi problemler de beslenmenize dikkat ederken; düzenli uyku ve spora önem vermelisiniz.

Aynı zamanda, lifli besinlerin sindirimi için suya ihtiyacımız vardır. Unutmayın en iyi diüretik etken sudur. Su tüketilmediği takdirde besinlerin etkisini göremeyebiliriz.

 

                                                              Be Healthy Ekibi Dyt. Öykü Yıldırım

 

Leave a reply