Ödem nedir, ödem attırıcı öneriler

Ödem nedir, ödem attırıcı öneriler nelerdir sorularına cevap vermeden önce ödemin belirtileri hakkında biraz bilgi verelim. Ödemin yaygın bulgu ve belirtileri; şişme, şişlik, gergin veya parlak cilt ve birkaç saniye basıldıktan sonra cildin kendini geç toparlamasıdır.

Hafif ödem vakaları; uzun süreler boyunca hareketsiz kalma, cerrahi bir işlem, yüksek tuz alımı, malnütrisyon(beslenme bozukluğu değişimleri), böcek sokması, adet öncesi sendrom ve gebelik sonucu olabilir.

Bazen yüksek tansiyon ilaçları, nonsteroid anti-inflamatuvar ilaçlar, steroid ilaçlar, östrojen ve diyabet ilaçları gibi ilaçların yan etkileri olabilir.

Bazı vakalarda ödem, konjestif kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, siroz, kanser, artrit, tiroid hastalığı, derin ven trombozu, venöz yetmezlik ve alerjik reaksiyon gibi ciddi bir sağlık sorununun işareti de olabilir.

Bazı faktörler ödem geliştirme riskinizi artırabilir. Bunlar arasında; hipertansiyon, böbrek hastalığı, aşırı alkol tüketimi, sigara içme, yerleşik yaşam tarzı ve lenf nodlarının çıkarılmasını içeren geçmiş ameliyatlar bulunabilir.

Ödemin kendisi zararlı değildir, ancak altta yatan farklı bir durumun işareti olabileceği için, kişinin bir doktora görünmesi gerekir. Sebep ne olursa olsun, basit yaşam tarzı değişiklikleri ve takip edilmesi kolay ev tedavileri ile ödem semptomlarında bir miktar rahatlama sağlayabilirsiniz.

Maydanoz

Maydanoz aynı zamanda vücudunuzun aşırı sıvıları atmasına yardım ederek şişme ve ağrıların azaltılmasında da yardımcı olur. Bir Etnofarmokolji dergisinde 2002 yılında yayınlanan bir araştırmada, maydanozun diüretik etkileri olduğu tespit edildi. Sodyum ve potasyumun tekrar emilimini bile engeller.

2 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı maydanoz koyun. 10 dakika kadar kaynatın, sonra süzün. Sabahları kahvaltı yapmadan önce günde bir kez için. Başka bir seçenek, maydanoz yapraklarını ezip etkilenen alanlara yapıştırarak ya da sürerek uygulamaktır. 30 dakika boyunca bekletip, sonra ılık suyla durulayın. Günde 2 kez tekrarlayın.

Ayrıca, salatalara, çorbalara, sandviçlere ve diğer yemeklere ekleyerek daha fazla maydanoz tüketmek ödem atmanıza yardımcı olur.

Keten Tohumu

Ayurveda’ya göre, keten tohumları ödem için etkili bir çaredir. Keten tohumlarının anti-inflamatuar özelliği, şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, keten tohumu, zararlı toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olan detoksifikasyona neden olur.

Bir fincan ılık suya yarım çay kaşığı öğütülmüş keten tohum ekleyin. Günde 2 kez için.

Başka bir seçenek, etkilenen bölgeye günde birkaç kez keten tohumu yağı ile masaj yapmaktır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi ödem semptomlarını azaltmak için iyi bilinen bir çaredir. Potasyum seviyesi yüksek olduğundan, vücuttaki potasyum seviyelerini yeniler ve sıvı retansiyonunu tersine çevirmeye yardımcı olur. Ayrıca, antienflamatuvar özelliği şişme ve ağrıların azalmasına yardımcı olur.

1 bardak suya 1 veya 2 çay kaşığı çiğ ve doğal elma sirkesi ekleyin. Her gün iki kez için.

Başka bir seçenek, havluyu eşit miktarlarda ılık su ve elma sirkesi karışımına batırmaktır. Havluyu etkilenen bölgeye birkaç dakika sarın, bekletin. Bunu günde birkaç kez yapın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, böcek ısırıkları veya sokmalarından kaynaklanan ödem veya iltihap tedavisinde kullanılabilir. Antienflamatuvar ve analjezik özellikleri ödemden şişme ve ağrıyı azaltabilir. 2002 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, çay ağacı yağı içerisindeki terpinen-4-ol ve alfa-terpineol bileşenleri ödemi düzenleyebilir.

Böcek sokması nedeniyle ödemi tedavi etmek için, pamuk çubuğuna birkaç damla çay ağacı yağı koyun ve etkilenen bölgeye uygulayın. Birkaç dakika bekleyin, sonra ılık suyla durulayın. Gerektiği kadar tekrarlayın.

Hafif ödem vakalarında, herhangi bir taşıyıcı yağa birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin ve etkilenen bölgeye masaj yapmak için kullanın. Şişkinlik ve ağrı ortadan kalkana kadar bu tedaviyi günde 2 kez birkaç gün tekrar edin.

 

Karahindiba

Karahindiba doğal idrar söktürücü gibi davranır ve böylece sıvının boşaltılmasını teşvik eder. Ayrıca potasyum içerir, bu da vücuttaki sodyumun dengelenmesine yardımcı olduğundan; ödem şişliği ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Bir çay kaşığı taze veya kurutulmuş karahindibayı bir bardak sıcak suda karıştırın.

5 ila 7 dakika bekletin ve süzün. Her gün 2-3 bardak karahindiba çayı için.

Fakat: Safra kesesi probleminiz varsa karahindiba kullanmaktan kaçının.

 

Kişniş Tohumları

Kişniş tohumları ödem tedavisinde yararlıdır. Kişniş tohumlarının anti-inflamatuar özelliği şişme ve ağrıları azaltabilir. Artı, bu tohumlar iyi kan dolaşımını teşvik eder.

3 yemek kaşığı kişniş tohumunu 1 su bardağı suda karıştırın. Kaynatmaya başlayın ve su yarı yarıya azalana kadar kaynatın. Süzün ve soğumasına izin verin. Belirtiler kaybolana kadar günde 2 defa içebilirsiniz.

 

Epsom Tuzu

Bir Epsom tuz banyosu, ödemden kaynaklanan şişme, iltihaplanma ve ağrıdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Vücudunuzdan fazla sıvı ve toksin atmanıza destek olur. 2 bardak Epsom tuzunu ılık suyla karıştırın. Ödemli bölgeyi 10 ila 15 dakika içine batırın. Haftada en fazla 3 defa tekrarlayın.

Masaj

Düzenli masaj ödemden kaynaklanan şişme ve ağrıların azaltılmasında etkili bir diğer yoldur. Hafif vuruşlarla masaj yapmak, etkilenen deri ve kas bölgelerine baskı oluşturur. Bu, lenfatik sistemi aktive eder ve sıvı doğal olarak uzaklaşır.

Bir miktar hardal yağı, zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ısıtın. Etkilen bölgeye ılık yağla hafifçe masaj yapın. Bunu günde birkaç kez yapın.

Not: Ödeminiz gebelikten kaynaklanıyorsa, masajınızı doğum öncesi masaj konusunda uzmanlaşmış bir terapisyen tarafından yaptırın.

Tuzu Azaltın

Yüksek tuz alımı, ödem için daha yüksek risk içerir. Yüksek miktarda sodyum, dokularda su tutulumuna katkıda bulunur. Sağlık uzmanları günde 2,300 mg’dan az sodyum (yaklaşık 1 tatlı kaşığı tuz) yemenizi önerir. Bununla birlikte, her gün almanız gereken belirli sodyum miktarı hakkında doktorunuzla konuşun.

Hazır çerez ve fast food gibi tuzlu gıdaların alımını sınırlayın. Dışarıda yemek yemek yerine, evde sağlıklı yiyecekler pişirip tüketin. Bu, tüketmekte olduğunuz tuz miktarını takip etmenize yardımcı olacaktır.

Konserve versiyon yerine taze meyve ve sebzeleri tüketin çünkü tazeliği korumak için genellikle tuz eklenir. Tuz yerine baharat ile yiyecek tadını artırın.

 

1 Comment

  • M. Büyük

    Bilgiler için teşekkürler.

    M. Büyük

Leave a reply