Selülit ile savaşan 10 besin

Diyet ve Egzersiz Selüliti Önler Mi?

Her ne kadar selüliti tamamen ortadan kaldıramasanız da, etkilenen cildin görünümünü iyileştirmek için düşünülen çeşitli yöntemler vardır. Genellikle az yağlı ve sağlıklı bir diyetin , cilt altı yağ tabakasını azaltmaya yardımcı olacağına ve selülit görünümünü en aza indireceğine inanılmaktadır. İyi bir diyet, cilt ve bağ dokusunun sağlıklı ve elastik olmasına katkıda bulunabilir. Çok fazla tuzdan kaçınarak su tutma özelliğini artıran bir diyet de cildin görünümünü iyileştirebilir. Sigara içmemek ve sulu kalmak da önemlidir. Bu yazımızda mücadelede size yardımcı olacak Selülit ile savaşan 10 besin hakkında kısa kısa bilgiler vereceğiz.

Egzersiz, özellikle vücut yağını en aza indirgediği, uyluk, kalça ve karın gibi selülitten hassas alanlarda dolaşımı artırdığı için selülite karşı savaşmak için ayrıca yararlıdır. Artan dolaşımın cilt ve bağ dokusunu sağlıklı ve elastik tutmaya yardımcı olduğu ve sıvı tutma oranını en aza indirmeye ve atıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

ataşehir diyetisyen hülya çağatay - Selülit ile savaşan on besin

Belirli gıdalar selülite karşı savaşabilir mi?

Meyve ve sebze açısından yüksek, doymuş yağ ve işlenmiş gıdalar açısından düşük, bolca protein ve lif içeren, sağlıklı, düşük doymuş yağlı bir diyetin selülit görünümünde yardımcı olacağı konusunda uzmanlar arasında büyük oranda anlaşmaya varılmıştır. Ayrıca selülitle aktif olarak mücadele etmek için belirli gıdaların kullanımını artırabilirsiniz.

Önerilen gıdalar genellikle teorik olarak cilt ve bağ dokusu sağlığını iyileştiren ve yağ oluşumunu en aza indirgeyen özelliklere sahip olan gıdalardır. Genel olarak bu gıdalar; sağlıklı ve dengeli bir diyetle önerilecektir.

Selülitle Savaşan 10 Besin 

  1. Somon

 ataşehir diyetisyen hülya çağatay - Selülit ile savaşan on besin

Selülitteki yağ hücrelerini parçalayan antioksidanlar açısından zengindir. Somon’da bulunan omega-3 yağ asitleri iştah azaltır ve düşük seviyeli iltihaplanmayı önler ve onarır. Cilt dokusunu ve lifleri güçlendirir. Bu, kan damarlarında toksin oluşmasını azaltır ve dolaşımı iyileştirir.

  1. Çekirdek

 ataşehir diyetisyen hülya çağatay - Selülit ile savaşan on besin

Beslenme uzmanları yer fıstığının yerini çekirdeğin aldığını söylüyor. Bunun nedeni, E vitamini, potasyum ve çinko için iyi bir kaynak olduğu kadar, B6 vitaminiyle de süper bir ödem azaltıcıdır. B6 bağ dokusunu güçlendiren ve onaran proteinleri metabolize etmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda doğal bir diüretiktir ve vücudun tuttuğu fazla suyu ve dolayısıyla şişkinliği ortadan kaldırır ve selüliti daha az görünür kılabilir.

  1. Acı Kırmızı Biber veya Arnavut Biberi

ataşehir diyetisyen hülya çağatay - Selülit ile savaşan on besin 

Acı kırmızı biberin içinde bulunan B6 Vitamini; bağ dokularını restore edip güçlendirerek, istenmeyen herhangi bir vakayla mücadelede, mükemmel bir silah halini alıyor. Araştırma, ayrıca acı biberlerin içerisindeki Kapsaisin adlı maddenin metabolizmayı üç saat boyunca %25’e kadar yükseltebildiğini gösteriyor. Bu, vücudunuzun yağ kaybına yardımcı olup kalorileri yaktırdığını gösterir. Aynı zamanda, kan akışını geliştirir, toksinleri yıkar ve bağ dokusu altındaki yağ birikimlerini azaltarak portakal kabuğu görünümünü azaltır.

  1. Yaban Mersini ve Böğürtlen

ataşehir diyetisyen hülya çağatay - Selülit ile savaşan on besin

Böğürtlen ve yaban mersini, kolajen üretimini artırarak yeni cilt dokusu yaratılmasına yardımcı olur. Ve bu cildin tonunu ve dokusunu geliştirir. Ancak hepsi bu kadar değil: Bu koyu renkli meyveler, bağ dokusuna bağlı yağları parçalayan antioksidanlar da içerir. Bu cildin altındaki yağın birikmesini engelleyecek ve topaklanmasını azaltacaktır.

  1. Elma Sirkesi

ataşehir diyetisyen hülya çağatay - Selülit ile savaşan on besin 

Genellikle salata soslarına karıştırılınca harika olan elma sirkesi; potasyum, magnezyum ve kalsiyum açısından çok zengindir. Vücudu toksinlerden arındırır, ayrıca karın, mide ve bel çevresindeki su tutma oranını hafifletir.

Sonuç: Şişkinlik ve selülit azalır. Toksinleri yıkamak aynı zamanda stres hormonlarını boşaltmaya, karaciğerinizi detoks etmeye ve selülitin azaltılmasına yardımcı olur. Selülitin oluşmasını destekleyen östrojen üretimini dengelemeye yardımcı oluyor. Bir önemli özelliği de; elma sirkesi kilo vermenize de yardımcı olabilir. Daha az yağ, daha az selülit anlamına gelir!

  1. Yeşil Çay ve Bazı Bitkisel Çaylar

ataşehir diyetisyen hülya çağatay - Selülit ile savaşan on besin 

Yeşil çay, karahindiba ve zencefil çaylarındaki aktif bileşen Epigallocatechin gallate (EGCG) maddesi, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmayı artırır. Bu, selülite neden olan yağ hücrelerinin genişlemesini durdurur. Ayrıca yeşil çayın içindeki az miktarda kafein; toksinleri atmak ve yağın kökünü kurutmak için EGCG ile birlikte çalışır; böylece yağ hücrelerini deriye doğru en aza indirgeyerek depolanmayı/birikmeyi azaltır.

İçerisinde bolca kafein bulunmasına rağmen neden kahve değil? Çünkü; yüksek miktarlarda kafein vücut yağını gereğinden fazla kurutur ve cildin altında sıvı ve toksin tutulmasına neden olmaktadır.

  1. Zeytinyağı

 ataşehir diyetisyen hülya çağatay - Selülit ile savaşan on besin

Beslenme uzmanları, tüm kadınların yaptığı ortak ve en önemli hatanın yağdan korkmak olduğunu söylüyor. Zeytinyağı vücudunuz için, ağırlığı çok yüksek olmayan doymamış yağlar ve tiroidinizi sağlıklı tutan polifenoller sağlar. Düzgün işleyen bir tiroid, metabolizmayı artırır, yağ yakar ve cildi cilt yapan hücrelere enerji verir, yağ hücresi genleşmesini azaltır. Zeytinyağını düşük sıcaklıklarda pişirin ve gün boyunca lif bakımından zengin sebzeler üzerine gezdirerek yiyebilirsiniz.

  1. Bitter Çikolata

ataşehir diyetisyen hülya çağatay - Selülit ile savaşan on besin 

Sıkı cilt için en sevdiğin tatlıyı feda etmek zorunda değilsin. Doğal kakao, selülitteki yağları parçalayan ve tüm hücrelerin işlevini iyileştiren antioksidanlarla doludur. Kafein, cildin altındaki yağ hücrelerini dehidrate etmeye yardım eder. Yağı depolamamak ve cildi sıkı tutmak için en az % 80 oranında kakao içeren koyu çikolata yiyebilirsiniz.

  1. Safran

ataşehir diyetisyen hülya çağatay - Selülit ile savaşan on besin 

Safran yağda çözülebilen bir baharat olduğu için yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Safran, yağ hücresi genişlemesine cesaretle kafa tutan antienflamatuvar bileşenler içeriyor. Baharat veya sıvı formdaki bu bileşenden sadece birkaç gram, iştahınızı bastırabilir ve dokular arasındaki dolaşımı artırabilir. Dolaşımı artırmak, kas elastikiyetini artırarak selüliti azaltabilir. Cilt yüzeyindeki portakal görünümünü ortadan kaldırarak daha güçlü ve pürüzsüz bir görünüm elde etmenizi sağlar. Sağlıklı bir atıştırmalık için avokado dilimlerine safran serpin ya da favori salata sosunuza bir miktar safran ekleyin.

  1. Su

ataşehir diyetisyen hülya çağatay - Selülit ile savaşan on besin 

Teknik olarak bir yiyecek olmasa da, suyun selülit görünümünü azaltmada en etkili besin öğesi olduğu kanıtlanmıştır. Sağlıklı bir görünüme sahip olmak için cildin iyi nemlendirilmesi gerekir, bu selülitin görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Yağ hücreleri, kurumuş ve sağlıksız cildin altında daha belirgin görünür; bu nedenle gün boyunca düzenli ve yeterli su tüketmek sorunlu alanların görünümünü iyileştirmek için gereklidir.

Ayrıca: Kavun, üzüm, domates, yeşil yapraklı sebzeler ve salatalık gibi yüksek nem içeriğine sahip yiyecekler tüketmek de faydalı olabilir. Bunlar size ekstra sıvı sağlarken, aynı zamanda değerli besin maddeleri içerirler ve çoğunlukla düşük kalorili olduklarından yağ oluşumunu azaltabilirler.

Leave a reply