Selülit Savar Besinler

Portakal kabuğu diye adlandırılan selülit, kabul edin biz kadınların en büyük estetik kaygılarından birisidir. Yaz kapıdayken, sizler aynanın karşısında, selülit nasıl oluşuyor diye sorguladığınızı duyar gibiyiz? Selülit savar besinler nelerdir bunlar hakkında bilgi vermen önce dilerseniz önce bakalım bu selülit neymiş…

Vücudumuzda oluşan yağ hücreleri, ciltteki kollajen lifleri uyararak cildin yüzeyini aşındırır ve selülit oluşur. Selülitin kadınlarda daha sık görülmesinin sebebi, başta östrojen hormonu ile yağ dokularının erkeklere göre daha fazla olması ve sahip oldukları deri kalınlıkları gibi etkenlerdir. Oluşan bu dokuda ki hasar,  adiposit diye bilinen derialtı yağ hücre gruplarının aşırı gelişimiyle kan ve lenfatik dolaşım üzerine yaptığı baskı, dolaşımın bozulmasına ve deri altı dokularında sıvı birikimi ile bağ dokuların  yeteri derecede beslenememesine ve sonuç olarak selülite neden olmaktadır.

Neden Selülitim Var?

Bu soruya birden fazla cevap verebiliriz.

 • Genetik faktörler… Eğer ki annenizde selülit mevcutsa ileri yaşlarda sizin de karşılaşma olasılığınız yüksektir.
 • Hormonal dengesizlik… Vücudumuzda ki deformasyonların bir kısmı östrojen ile direkt etkilidir. Dolaysıyla selülit genellikle ergenlik ve hamilelik gibi süreçlerin sonrasında hormonal değişime bağlı olarak görülebilinir.
 • Oral Kontraseptif’e dikkat… Doğum kontrol hapı olarak bilinen bazı ilaçların fazlaca kullanımı hormon dengesi üzerinde etkilidir. Bu etkenler selülite sebep olabilir.
 • Damar yetmezliği ve varisler… Bu durum kan dolaşımını negatif etkilemekle beraber toksik etki yaratabilmektedir. Dolayısıyla yağ depolanması artarak selülit oluşumu hızlanmaktadır.
 • Beslenme… Diğer nedenler anatomik ve fiziksel özelliklerimizle ilgili olsa da değiştirebileceğimiz en kolay etken beslenmemizdir.

anadolu yakasi beslenme uzmanı hülya çağataya selülit savar besinler

 • En başta fazla kilolarımızdan kurtulmamız lazım. Çünkü ihtiyacımızdan fazla yağlı ve rafine şeker gibi besinler tüketiyorsak bunlar yağ hücrelerince depolanarak, damarlar da baskıya sebep olur. Bu süreç selülit oluşumuna neden olabilirken; oluşan bu durumu obezite ile karıştırmamalıyız.
 • Su tüketimini artırın. Vücudun susuz kalması demek nem oranını da etkilemesi demektir. Dolayısıyla ihtiyacımız doğrultusunda 2 litrenin aşağısında su tüketmemeliyiz.
 • Tuzu sınırlandırın… Fazla tuz tüketimi vücutta suyun tutulmasına neden olmaktadır. Bu durum dolaşım sistemi ve vücudumuzda ki sıvı dengesini etkilemektedir.
 • Alkole dikkat!  Alkol,  birçok metabolizmaya etki ettiği gibi selülite de etkendir. İlk olarak vücudumuzda yağ olarak depolanan alkol, karaciğerimizi ve dolaşım yolları ile sıvı dengemizi etkilemektedir.
 • Sigarayı bırakın… Birçok hastalıkta olduğu gibi sigara dolaşım problemi ve deri incelmesine sebep olarak selülit oluşumunu tetiklemektedir.
   

Selülit Savar Besinler

Muz: Muz iyi bir selülit savar besindir. İçeriğinde ki çinko ve potasyum mineralleri ile kan akışını da hızlandırır.

Salatalık: Eğer vücudunuz su tutuyorsa; selülit oluşumuna eğilimli olduğunu göstermektedir. Salatalık, diüretik etkisi ile vücudu toksinlerden arınmasını sağlayabilir.

C ve E vitamini yüksek besinler: Limon, portakal, greyfurt, domates, ıspanak, kaysı, soya fasulyesi gibi meyve ve sebzeler C ve E vitamini bakımından zengin olduğu için kollejen üretimine destek olarak selülite karşı koruyucudur. C vitamini kollajen lifleri güçlendirerek yağ yüzünden çukurlaşmayı zorlaştırır.

Yağlı balıklar: Selülit savar besinlerden birisi de omega 3 yağ asitleridir. Omega-3 yağ asitlerinden zengin balıklar, inflamasyonu baskılayarak dolaşıma olumlu etki sağlar.

Yeşil çay: Yağ yakımı için metabolizmayı hızlandırıcı besinlere ihtiyacımız vardır. Bunlardan biri yeşil çaydır. Yeşil çayın içerdiği teobromin ve kafein, vücutta depolanmış yağın çözülmesine yardımcı olarak selülitin oluşmasını engelleyebilmektedir.

Unutmayınız ki selüliti engellemek disiplin gerektirir. Bu yüzden beslenmenin yanında düzenli bir spor alışkanlığı olmalıdır. Bununla beraber bu süreçte başlanılan medikal destek ve kozmetik ürünlerde destek sağlayabilmektedir.

 

                                                                         Healthy Ekibi Dyt. Öykü Yıldırım

 

 

 

 

Leave a reply