Smoothie Nedir, sağlıklı smoothie nasıl hazırlanır?

Smoothie Nedir?

Smoothie, ağırlıklı olarak meyve, sebze ve diğer besleyici maddelerle dolu yoğun kıvamlı bir karışım içeceğidir. Doğal maddelerle yapılan bir atıştırmalık için harika seçenekler oluştururlar. Kimyasal olarak değiştirilmiş bileşenlerle dolu, hazır ambalajlanmış karışımlardan yapılan smoothie, sağlıklı bir gıda seçeneği ve kilo verme aracı değildir. Bu iddialara aldanmayın. Bu ürünler sahte ve tamamen sağlıklı yaşadığınızı düşündüren bir pazarlama taktiğidir.

Ataşehir Diyetisyen Hülya Çağatay - Smoothie Nedir, sağlıklı smoothie nasıl hazırlanır

İyi Smoothie Besleyici ve Yoğun Olmalıdır

En iyi smoothie, daha eksiksiz ve tam beslenme için gerekli olan vitamin ve yağları içeren doğal, gerçek, yoğun besleyici bileşenlerle yapılır. Yağ, biyolojik fonksiyonlar için gereklidir ve vücudunuz tarafından enerji için yakılır. Gerçekten sağlıklı bir smoothie vücudun vitaminlerini asimile etmesi için kullanması gereken bazı yararlı yağ asitlerine sahip olmalıdır. Bir muzla sütü karıştırmak ve biraz buz eklemek basit ama sağlıklı bir atıştırmalık elde etmenizi sağlar.

 

Smoothie Vücudunuzun Sulu Kalmasına Yardımcı Olur

 

Kahvaltı için basit ama lezzetli meyve ve sebzelerle yapılan bir smoothie, gün boyunca sulu kalmanıza yardımcı olur, aynı şeyi çay veya kahve yapamaz. Vücudunuz sulu kalabilmek için birçok gıdadan su çektiğinden, smoothie yudumlarken su içmek zorunda kalmazsınız; özellikle şekersiz ve ev yapımı olanlarından bahsediyorum. Süt ve yoğurt büyük ölçüde su içerir, bu nedenle eğer mutlu eden içecekler süt temelli ise susuzluğunu giderir. Sıcak havalarda, ekstra su için karıştırıcıya biraz buz küpü ekleyin.

 

Süt Temelli Olanlar Kalsiyum Sağlıyor

 

Süt ürünleriyle yapılan smoothie içecekler, kemik gücü için kalsiyum sağlar. Bu kültürlü süt ürünlerinin yanı sıra; iyi probiyotikler ve canlı kültür kaynakları olduğundan yoğurt veya kefir deneyin. 175 ml. günlük kalsiyum gereksiniminin neredeyse üçte birini sağlar.

 

Sağlıklı Smoothies Yapmak Basittir

 

İyi bir blenderiniz olduğunda, kaliteli malzemelerle lezzetli ve sağlıklı bir smoothie hazırlayabilirsiniz. Badem sütü, yoğurt, taze veya dondurulmuş meyveleri karıştırabilirsiniz. Çoğu meyve antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından gününüze güç katar. Belli kombinasyonlar oldukça tropiktir ve harika bir yaz keyfi yaşatabilir. Çiğ yumurta sarısı(Omega-3), ekstra saf hindistan cevizi yağı, kıyılmış hindistan cevizi ve saf vanilya özü diğer mükemmel bileşen seçenekleridir.

Smoothie Başlı Başına Sağlıklı Bir Kahvaltı Öğünüdür

 

Sabah öğünleri için ev yapımı bir smoothie, hareket halindeki kişilerin kahvaltısı için mükemmel bir seçimdir. Evden çıkmadan önce birkaç dakika içinde yapabilir ve işe götürüp yudumlayabilirsiniz. Sabahları bir smoothie içmek, poğaça vb. gibi boş karbonhidratlara düşkün olmamanızı sağlar ve karbonhidratların cazibesini ortadan kaldırır.

Tek başına morina karaciğeri yağını almakta sorun yaşıyorsanız, yaptığınız smoothie içine bir çay kaşığı ekleyin. Tadındaki farkı asla göremezsiniz ve besleyici sabah yemeğine vitaminlerin yanı sıra esansiyel yağ asitleri de eklemiş olacaksınız.

 

Çoklu Vitaminlerden Daha İyi

 

Çoğu kişinin düşünebileceği şeylere rağmen günlük “çoklu vitaminler” FDA tarafından düzenlenmemektedir ve belirgin sağlık yararları olduğu açık bir şekilde kanıtlanmamaktadır. Besin değerini almak için en iyi yol, doğal besin kaynağından yararlanmaktır ve her gün sağlıklı bir smoothie tüketmek, beslenmenizin bir bölümünü kanıtlanmış, lezzetli bir besinle tamamlamanız anlamına gelir.

 

Smoothie Hazırlamak İhtiyacınız Olacak Şeyler

 

  • Blender
  • Taze sebzeler
  • Vitamin tozları veya sıvıları
  • Düz, yağsız yoğurt
  • Süt, soya sütü, pirinç sütü veya badem sütü

 

İpuçları

 

Besleyici değeri daha da artırmak için hazırlayacağınız smoothie içine; protein, lif ve mineral takviyeleri de ekleyebilirsiniz.

 

Sağlıklı Smoothie Hazırlamanın Yolu

 

Birçok smoothie; dondurma, şerbet, çikolata ve diğer yağlı ve şeker içerikli maddeleri içeriyor olsa da aslında doğru beslenme yolunda çok az miktarda besleyici bir kalori bombası olması lüzumsuzdur. Bunun yerine, protein, lif ve gerekli vitamin ve mineral alımını artırmanın bir yolu olarak smoothie kullanmalısınız. Besleyiciliği yoğun gıdaları vitaminlerle birleştirin ve aynı zamanda lezzetli ve sağlıklı bir öğün hazırlamanın ne kadar basit olduğunu keşfedin.

 

Aşama 1

Önce meyveyle başlayın. Tatlandırıcı maddeyi olabildiğince besleyici olarak tutmak için taze meyve ve %100 meyve suyu kullanın. Dondurmayı sade, yağsız yoğurtla değiştirin; yağ ve şeker içeriğini kısıtlayın, şimdi ayrıca A ve D vitaminleri de ekleyeceksiniz. 

Aşama 2

Sıvı olarak, 1 bardak sütü içerisine koyun. Bu, inek sütü, soya sütü, badem sütü ve pirinç sütü olabilir. Süt kullanmak A ve D vitamini gibi önemli miktarda vitaminleri smoothie karışımınıza ekleyecektir.

 

Aşama 3

İçerisine biraz da taze sebze ekleyin. Çoğu meyveli smoothie, vitaminlerle doldurulmuş taze meyve ile yapılır, ancak bazı sebzeleri blendera yerleştirerek daha çok vitamini işin içine karıştırmış olacaksınız. Bir miktar A ve K vitamini içeren ıspanak, lahana veya havuç ekleyin.

 

Aşama 4

Evet blender içine eklediğiniz vitamin dolu sebze ve meyveleri pürüzsüz hale getirin. Bunlar birçok sağlıklı besin mağazasında bulunur ve önemli miktarda sağlıklı besin maddesi katkısı sağlarlar. İyice pürüzsüzleşene kadar karıştırdığınızdan emin olun.

 

Aşama 5

Ek vitamin takviyesi kullanabilirsiniz. Ama aşırıya kaçmadığınıza emin olun. Toz yerine sıvı yağlı vitaminleri ekleyin. Bunların çoğu aromalıdır, bu nedenle de, folik asit ve vitamin B6’nın yanı sıra A, C ve K gibi zengin bir vitamin ekleyerek içeceğinizin tadını geliştirirler.

Uyarılar

Smoothie içinde toz veya sıvı besin takviyeleri kullanmanın riskleri ve faydaları konusunda daima doktorunuzla konuşun. Bazı besinler, örneğin A vitamini, büyük dozlarda tehlikeli olabilir ve doktorunuz sizin için uygun miktarı önerebilir.

 

Leave a reply