Teff Tohumu Nedir?

Sosyal medya ve bazı sanatçılar üzerinden sürekli reklamı yapılan ve zayıflattığı öne sürülen ‘mucizevi çay’. Son zamanların yeni akımı: Teff tohumu çayı.Öncelikle Teff tohumu nedir, nerede yetiştirilir, yararları nelerdir onlardan bahsedelim.

Teff tohumu kırmızı, beyaz ve kahverengi renkleri olan çoğunlukla Etiyopya sınırlarında yetiştirilen küçük taneli bir tahıl ürünüdür.Vitamin ve mineral açısından zengindir. Özellikle tiamin, kalsiyum, demir, fosfor, bakır ve alüminyum içeriği yüksektir. Diğer tahıllarla karşılaştırdığımız zaman protein içerikleri neredeyse aynı olmasına karşın, aminoasit içeriği yönünden Teff tohumu daha yüksektir. Bu nedenle büyüme gelişmeye destek sağlar. Arpa ve buğdaya karşın daha çok lif, protein, demir, kalsiyum ve çinko içermektedir.

En önemli özelliklerinden biri glutensiz olması ve çölyak hastaları için çok iyi bir alternatif olmasıdır.

Teff tohumu kompleks karbonhidratlar içerdiğinden ve glisemik indeksi düşük olduğundan şeker hastaları rahatlıkla bu tahılı tüketebilirler.

Bu faydalı tohumlar aynı zamanda da prebiyotik bir besindir. Prebiyotik; bağırsak florasında yaşayan canlı ve yararlı inaktif organizmaları aktif hale getirip, çalışmalarını sağlayıp, bağırsağın işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmesinden ve sağlıklı kalmasından sorumludur.

Antioksidan içeriği yüksek olduğu için kansere karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Posa ve lif içeriği yüksek olduğundan kabızlığa karşı koruyucudur. Aynı zamanda lif içeriğinin yüksek olması ve doymamış yağ asitleri içerdiği için kalp damar hastalıklarına karşı da koruyucudur.

Peki Teff Tohumu Çayı Gerçekten Zayıflatıyor Mu?

Teff tohumunun bu kadar yararına karşın çevremizde sıkça duyduğumuz zayıflama amaçlı teff tohumlu bitkisel çaylara gelirsek içeriğinde çok fazla bileşen bulunmaktadır ve bu bileşenler vücuda zarar verebilmektedir. Teff tohumu çayı olarak satılan çayların içeriğine baktığınız zaman belki ismini bile duymadığınız pek çok bitki mevcut olabilir. Teff tohumunun sindirim sistemine faydası vardır ancak zayıflama amacıyla kullanılması doğru değildir.

Bir beslenme düzeni olmadan, kişi hayatına hareket katmadan hiçbir besin veya içeceğin tek başına kilo verdirmesi, yağ yakması pek mümkün değildir.

 

 

Leave a reply