Yağ Yaktırıcı Ve Toksin Attırıcı Lahana Çorbası Diyeti

Lahana çorbası diyeti, kilo vermek için kullanılır. Bazı kaynaklara göre bir haftada 10 kilo bile verebilirsiniz. Hızlı kilo kaybı için kısıtlı bir süre için tasarlandığından ve uzun vadede yavaş sonuç yerine anlık etkileri görülebileceğinden genellikle soluksuz bir diyet olarak kabul edilir.

Esas soru şu: Kilo vermek için kullanılmalı mı yoksa detoks için doğal bir yol olarak daha mı etkili?

Lahananın metabolizma ve sinir sisteminin işleyişi de dahil olmak üzere vücudun birçok önemli işlevi için gerekli olan folat ve vitamin B6 bakımından çok zengindir. Ayrıca lahana; yüksek lif içerir. Polifenol ve kükürt bileşiklerinden dolayı da güçlü antioksidan özelliği mevcuttur. Ortalama 1 su bardağı beyaz lahana 22 kaloridir. Diğer besin değerleri ise aşağıda verilmiştir:

Protein: 1 gram

Lif: 2 gram

K vitamini: Günlük ihtiyacın % 85’i.

C vitamini: Günlük ihtiyacın % 54’ü.

Folat: Günlük ihtiyacın % 10’u.

Manganez: Günlük ihtiyacın % 7’si

B6 vitamini: Günlük ihtiyacın % 6’sı.

Kalsiyum: Günlük ihtiyacın % 4’ü.

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 4’ü.

Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 3’ü.

Yağ Yaktırıcı Ve Toksin Attırıcı Lahana Çorbası Diyeti

Lahana Çorbası Diyeti Nedir?

 

Düşük yağlı, yüksek lifli diyet türüdür ve yağsız lahana çorbasından oluşur. Günde 1 ila 3 defa çorba tüketilir. Her geçen gün kademeli olarak izin verilen başka gıdalar da eklenir.

1.gün: Yalnızca lahana çorbası ve istediğiniz meyveleri bütün gün yiyin, ancak muzlar hariç.

 

  1. gün: Bütün gün sadece çorba ve sebze; özellikle kök sebzeler yiyin. Mısır, fasulye ve meyveden kaçının. Bir ödül olarak, güne pişmiş bir patatesle son verebilirsiniz.

 

3 gün: Lahana çorbasını, meyveleri ve yeşil sebzeleri bütün gün yiyin. Patates gibi nişastalı sebzeler yemeyin.

 

  1. Gün: Lahana çorbası, muz ve yağsız süt tüketin. Bu gün tatlı isteğinin azalması bekleniyor.

 

  1. gün: Doğal beslenen sığır eti (veya derisiz pişmiş tavuk) ve besleyici domateslerle lahana çorbasını en az iki kere yiyin. Altı sekiz bardak su için.

 

  1. gün: Lahana çorbasını en az bir kere tüketin; sığır eti ve sebze ile yiyin.

 

  1. gün: En az 1 kere lahana çorbası tüketin ve kahverengi pirinçle pişmiş pilav yiyin. Şekersiz meyve suları ve sebze yiyebilirsiniz.

Lahana Çorbası Diyeti Nasıl Çalışır?

Lahana çorbası diyetinde büyük olasılıkla günde 1000 kalori tüketirsiniz. Bu aslında normal şartlarda günde 2 bin kalori tüketenler için yarı yarıya kalori azaltımı demektir. Diyet düşük yağ ve yüksek lifli gıdalardan oluştuğundan, bol miktarda ödem atarsınız. Karaciğerde biriken toksinleri vücuttan attığı için bu diyet aynı zamanda bir karaciğer temizleyicisi olarak da çalışır.

Lahana Çorbası Diyetinin Sınırlamaları Nelerdir?

Seçenekleriniz lahana çorbası diyetinde çok sınırlıdır. Memnun kalmazsınız ve sıkılırsınız. Çok az kalori yediğiniz için bu diyette kilonuz çok hızlı bir şekilde düşer. Ancak, çoğunlukla ödem kilolarını kaybettiğinizden; düzenli olarak tekrar yemeye başladığınızda, kilo muhtemelen geri gelecektir.

Bu, günlük yaşam biçimine uygulanabilen bir diyet değildir. Aslında, diyetinizi ilk haftadan sonra tekrar denemek isterseniz, önce iki hafta beklemenizi öneririz. O zamana kadar, asıl kaybettiğiniz ağırlığı geri kazanabilirsiniz. Diyette alınan besin miktarının çok az olması sebebiyle normale beslenmeye döndüğünüzde temel besin maddelerini sıklıkla tüketmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Ayrıca, düşük yağlı diyetlerin riskleri nedeniyle lahana çorbası diyetini uzun vadede takip etmek istemeyebilirsiniz.

Lahana Çorbası Diyet Önerileri

Bazen yeniden başlatma düğmesine basmalı ve bedenlerimize daha sağlıklı ve toksiksiz bir yaşam için temizlik şansı vermeliyiz. Her insanın sağlığı, vücudunun toksinleri nasıl temizlediğine bağlıdır.

Tüm çevre kirliliği, toksik vücut bakımı ürünleri ve işlenmiş gıdalar ile çoğu insan ciddi detoksa ihtiyaç duyar. Karaciğeri detoks ederek; etkili kilo kaybı ve diğer önemli sağlık koşullarına neden olan ciddi hastalık ve iltihap riskini azaltabilirsiniz.

Lahana, potasyumun yüksek bir kaynağıdır, bu da düşük sistolik kan basıncına yardımcı olur, doğal olarak kolesterolü düşürür ve karaciğerinizi temizlemeye yardımcı olmanın yanı sıra sağlıklı bir kardiyovasküler sistemi destekler. Lahana çorbası diyeti karaciğer detoksunu tetiklemek için yeterli potasyum sağlar ve bu nedenle 7 gün boyunca diyeti harfiyen uygulamanız önerilir. Bunun uzun vadeli bir diyet olmadığını ve kısa süreli kilo vermede kullanılabileceğini unutmayın; detoksifikasyon için de kullanışlıdır.

Lahana bir turpgildir; bu nedenle iltihaplanmayı azaltır, kan şekerini dengeler, bağışıklığı uyarır, tümörleri küçültür ve kanseri yok eder. Bir çalışmada lahananın, kanser ve koroner arter hastalığı gibi oksidatif stresle bağlantılı kronik hastalıkların önlenmesiyle ilgili önemli bir antioksidan ve antienflamatuvar özellik kaynağı olduğu öne sürüldü.

Bir başka araştırmada lahana suyunun sindirime bağlı ülserler olan peptik ülserlerin tedavisinde etkinliği test edildi: Duodenal (ince bağırsağın ilk kısmı) ve gastrik ülserli 62 hastanın ortalama iyileşme süresi 39 gün sürdü ancak bazı hastalar lahana suyu tedavisinden yedi gün içinde önemli sonuçlar aldı. 

Diyetle İlgili Genel Uyarılar ve Yararlar

Lahana çorbası diyeti uzun vadeli bir diyet değildir. Gelişim için, gün içinde vücudunuz her besin grubunun sağlıklı ve dengeli alımına ihtiyaç duyar. İhtiyacınız olan gerekli vitamin ve mineralleri almanız önemlidir.  Antioksidan ve antienflamatuvar ajanların bolluğunu sağlarken, sindirim sistemini temizlemenin bir yolu olarak, lahana çorbası diyetini sınırlı bir süre tavsiye ederim. Üç gün boyunca deneyin ve nasıl hissettiğinizi görün. Belki 3. günde durmak isteyeceksiniz. Ancak devam etmeye karar verirseniz, 7 gün sonra bitirdiğinizden emin olun.

 

Leave a reply